Aldea, endüstriyel ısı pompalarını sera, hayvancılık ve tarım alanlarında müşterilerinin hizmetine sunuyor

Inovasyon anlayışının son yıllarda değiştiğine vurgu yaparak değerlendirmelerine başlayan Aldea Finans ve Pazarlama Müdürü Ozan Çakır, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Eskiden pazarı, yakıt maliyetlerini, döviz kurlarını, navlunları, rakipleri, pandemiyi, turizmi ya da diğer değişkenleri bu kadar göz önünde bulundurmak zorunda değildik. İşimiz, ürün ve pazar odaklıydı. Şu anda değişkenlerimiz çok arttı. Aldea olarak, değişen bütün bu parametrelere uygun hareket etmeye çalışıyoruz. Bu konuda da küçük ve orta ölçekli firmaların daha başarılı olacağına inanıyoruz. Sektörde- ki büyük firmaların çok uzun süren iç iletişimleri ve onay süreçleri, kobiler için avantaj oluşturmaktadır.”

Aldea Finans ve Pazarlama Müdürü Ozan Çakır, “Isı pompaları artık ısıtma ya da soğutma ihtiyacının olduğu her alanda kullanılıyor”

Bu yıl kömür ve pelet gibi fosil yakıtlara gelen yüksek zamların, ısı pompasının ülkemizdeki kullanım alanlarını genişlettiğini söyleyen Ozan Çakır, şöyle devam etti: “Artık ısı pompası seralar, tavuk çiftlikleri, havuzlar, kimyasal havuzlar gibi ısıtma ya da soğutma ihtiyacının olduğu her alanda kullanılmaktadır. Sera ve tavuk çiftlikleri için büyük kapasiteli inverter ısı pompalarını müşterilerimize sunmaktayız. Özellikle büyük seralar

PV ile elektrik üretimi projelerini hayata geçirmeleriyle beraber kömür yakıtlı kazanlarını büyük kapasiteli endüstriyel tip 151 pompalarıyla değiştirmektedir. 2022 yılındaki hedefimiz, büyük kapasiteli ısı pompalarında inverter teknolojisini geliştirmektir.”

“Çalıştığımız tüm firmalara, yeni yatırımlarında karbon salınım değerlerini düşürmeleri için mühendislik hizmeti veriyoruz”

Küresel iklim değişikliği anlaşmasını imzalamış olmamıza ilişkin düşünce- lerini de dile getiren Ozan Çakır, şu değerlendirmelere yer verdi: “Ülkemiz bu anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme konusunda henüz bir yol haritası çizmemiştir. Ancak iç içe geçmiş bir dün- ya ekonomisi olması bizim ülkemizde de çok yakında karbon salınım değerlerini düşürmek için bir şeyler yapılmak zorunluluğunun doğacağını göstermektedir. Çalıştığımız bütün firmalara yeni yatırımlarını bu yönde yapmaları için mühendislik hizmeti vermekteyiz.”

“Artan navlun maliyetleri ve taşıma süreleri, bizi kompresör dışındaki bütün parçaları Türkiye’de üretmeye ya da ülke içinden tedarik etmeye zorluyor”

Isı pompası üretimi noktasında kullanılan malzemelerin bir kısmının Çin’den geldiğini hatırlatan Ozan Çakır, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Artan navlun maliyetleri ve taşıma süreleri, bizi kompresör dışındaki bütün parçaları Türkiye’de üretmeye ya da ülke içinden tedarik etmeye zorlamaktadır. Bununla ilgili mühendislik çalışmalarımız hız kazanarak devam etmektedir. Geçtiğimiz yılın analizini Aldea olarak hem dış hem de iç piyasa açısından değerlendirecek olursak, dünyada yaşanan siyasi kutuplaşmalar, Çin’e alternatif üretim üsleri yaratma isteği, navlun, güvenlik gibi

konular ülkemizin stratejik önemini çok arttırmıştır. Bu durum iyi değerlendirilir- se Türkiye hak ettiği noktalara çok daha hızlı erişecektir.”

“Sektörün yerden serinletme konusuna bu yazdan itibaren daha çok ilgi göstereceğine inanıyoruz”

2021 yılındaki satış cirolarının hedeflerinin üzerinde gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Ozan Çakır, son olarak şu cümlelere yer verdi: “Bizim için iyi bir yıldı diyebilirim. Bunun birinci sebebinin müşteri memnuniyeti olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz; her firmanın bir bayi yapılanması var. Ancak sektördeki bütün ürünler internet, marketler dahil bütün satış kanallarında satılıyor. Biz bu konuda hassas davranıyoruz bayimizin firmasını geliştirebilecek kadar para kazanması, olmazsa olmazımızdır. Bu sebepten dolayı bu ürünlerimizin bayi dışında satılmasına izin vermiyoruz. Diğer bir konuda servisimiz müşterilerden gelen taleplere çok hızlı dönüşler sağlıyor. Umarım 2022’de de geçen yıl gibi bir yıl yaşarız. Ayrıca yerden serinletme için geliştirdiğimiz yüzde yüz yerli üretim olan otomasyon panelimizi bu yıl satışa suna- cağız. Geçen yıl yürüttüğümüz testlerden güzel sonuçlar ve geri bildirimler aldık. Nem konusunda hiçbir problem yaşamadık. Yerden ısıtma sistemi kurulan ve ısı pompası kullanan müşterilerimizin evlerinde 27-28 derecelik oda sıcaklığını sağlayabiliyoruz. Sektörün yerden serinletme konusuna bu yazdan itibaren daha çok ilgi göstereceğine inanıyoruz.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir