HAVUZ & SAUNA- KASIM-ARALIK 2023

1- Aldea ile gerçekleştirdiğimiz ilk röportajımız. Bu nedenle röportajımıza başlamadan önce Aldea’nın ürün gamından ve sektöre sunduğu inovatif çözümlerden bahsetmek isteriz. “Doğayla dost teknolojiler” mottosuyla hem endüstriyel hem de konutlar için sunduğunuz ürün ve çözümlerinizden bahseder misiniz?

Bizim çalışma alanımız ‘’Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji ‘’ kaynakları. Varlığını, doğası gereği bir sonraki gün de sürdürebilen kaynaklar. Hava, su, toprak ve güneş. Bu doğal kaynaklar mottomuzun temelini oluşturuyorlar.

Kömür, doğalgaz, petrol gibi kaynakları kullanmayı sürdürebilmek için faturalarını ödemeniz gerekir. Ödemesini yapmadığınız takdirde tekrar kullanamazsınız.

Ancak yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiler; hayat var olduğu sürece varlıklarını sürdüreceklerdir.

Bu noktada, ALDEA olarak her çeşit yapı için kullanılabilen cihazlar üretiyoruz. Evler ve villalar için bireysel cihazlar 8 kW’tan 35 kW’a, havuzlar için 8 kW’tan 60 kW’a, oteller ve fabrikalar için endüstriyel cihazlar 25 kW’tan 2000 kW’a kadar cihazlarla çözümler sunuyoruz.

2- Aldea bireysel ve havuz ısı pompalarında R32 gaz soğutucu akışkan kullanmayı tercih ediyor. R32’nin avantajları nelerdir?

Kullanılan gazlar, aslında teknoloji ve çevre şartlarına bağlı olarak değişim gösteriyor. Yeni seri cihazlarımız da R32 gaz kullanılıyoruz. R32 gaz diğer gazlardan daha çevreci, emisyon değerleri daha düşük. Ancak gerek verimlilik gerekse sıfıra yakın karbon salınımı yapan R290 gaz kullanımı için testlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda R290 gaz ile çalışan ürünlerimizi de müşterilerimizin kullanımına sunacağız.

Gaz seçimi söz konusu olduğunda verimlikten önce karbon emisyon değeri ön plana çıkıyor. Verimlilik konusunda da kullandığınız bölge, mevsim koşulları sizi sadece gaz değil cihazın diğer özellikleri içinde doğru seçimler yapmaya zorluyor.

3- Aldea havuz ısı pompaları özel titanyum eşanjörü ile doğrudan havuz ısıtma için kullanılabiliyor. Diğerlerine oranla havuz ısı pompalarının özel titanyum eşanjöre sahip olması kurulum, verimlilik ve maliyeti nasıl etkiliyor?

Havuz içerisinde kullanılmakta olan birçok kimyasal var. Genel manada havuz kimyasalı klor, yosun önleyici, pH düşürücü, parlatıcı, çöktürücü ve iyon tutucu şeklinde örneklendirilebilir. Bu kimyasallar nedeni ile normal eşanjör kullanımı çok sürdürülebilir olmaz. Titanyum eşanjör daha maliyetli ama daha uzun ömürlü ve verimliliği daha yüksek.

4- Isı pompaları hem ısıtma hem de soğutma ihtiyacını yüksek verimlilik ve düşük enerji tüketimi ile karşıladığı için diğer sistemlere oranla daha fazla tercih ediliyor. Yerli bir firma olarak Türkiye’de ısı pompası kullanımını ve ısı pompası noktasındaki bilinci yeterli buluyor musunuz? Bilincin artırılması için derneklere, firmalara ve sektör paydaşlarına düşen görevler nelerdir?
Aldea bilinci artırmak için nasıl çalışmalar gerçekleştiriyor?

Isı pompalarının Türkiye’de de kullanılmasının temellerini atan firmalardan biriyiz.

Isı pompalarını mimar ve projecilere tanıtarak doğa ile dost bir teknolojiye ışık tuttuk.
O yıllar ısı pompaları fosil yakıtlara alternatif olarak tanıtılmaktaydı. Bir gün fosil yakıtların biteceği, bu nedenle alternatif olması gerekliliği ön plandaydı.

Günümüzde ise fosil yakıtların dünyamıza verdiği zararı durdurmak ve yarattığı olumsuz etkiyi azaltmak için en iyi çözüm olarak anlatılmakta ve değerlendirilmektedir.

Geldiğimiz noktada şu an daha yüksek bilinç ve bilinilirlik oluştu diyebiliriz ve bu her geçen gün daha da artıyor. Sizlerin de bu konuya öncülük yapması bizim adımıza çok sevindirici. Ayrıca teşekkür ediyorum.

5- Havuzlarda ısıtma ve soğutma için binalarda kullanılan ısı pompaları da kullanılabiliyor. Havuzları ısıtmak ve soğutmak için özel havuz ısı pompalarının kullanımı diğer ısı pompalarına oranla maliyet, verimlilik, işçilik noktasında nasıl avantajlar sunuyor?

Bu konu uygulamalara göre değişim gösteriyor. Havuz ısı pompaları çıkış suyu sıcaklıkları 35°C ile sınırlı. Daha yüksek sıcaklık ve daha hızlı ısıtma süreleri istenildiğinde binalarda kullandığımız ısı pompasını kullanmalıyız.

Buna bir örnek vermek gerekirse; Sapanca Bölge’sinde kış aylarında 28°C istenen bir açık havuz dizayn edecekseniz, dış hava sıcaklığının -3, -5 gibi derecelere indiğini göz ardı etmemeniz gerekir. Havuz ısı pompaları 20°C dış hava sıcaklığı ve 28°C çıkış suyu sıcaklığına göre kapasitelendirilmektedir. Bu durumda Sapanca’daki bir açık havuzu ocak ayında havuz ısı pompası ile ısıtamazsınız.

Burada devreye binalarda kullandığımız EVI Kompresörlü +7°C dış hava sıcaklığı ve 35°C çıkış suyu sıcaklığına göre dizayn edilmiş ısı pompaları ile çözebilirsiniz.

Ayrıca havuz ısıtmanın yanı sıra havuz soğutmayı da konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Antalya’da bulunan otellerde yazın su sıcaklıkları 30°C’nin üstüne çıkıyor. Bu da otel müşterilerinin şikayeti arasında yer alıyor

6- Dijitalleşme ve bağlanabilirlik ürün tercihlerinde etkili unsurlardan birini oluşturuyor ve bağlanabilir teknolojiler sunan firmalar ön plana çıkıyor. Bağlanabilirliğin havuz ısı pompaları için önemi nedir? Aldea, kullanıcılarına bağlanabilir teknolojiler noktasında nasıl çözümler sunuyor?

Teknoloji dünyasında yaşıyoruz ve çok hızlı ilerliyor. Bizim cihazları da uzaktan kumanda edebiliyorsunuz. İstanbul’dasınız. Hafta sonu Bodrum’daki evinize gideceksiniz. İstanbul’da yola çıkarken telefonunuzdan Bodrum’daki evinizin sistemini çalışır hale getirebilirsiniz.

7- 2023 yılı deprem felaketi, ekonomik çalkantılar ve yürürlüğe giren yeni yönetmelikler ile oldukça hareketli geçti. Aldea için 2023 yılı nasıl geçti? 2023 yılı değerlendirmelerinizle birlikte 2024 yılından beklentileriniz ve hedeflerimizden bahseder misiniz? 2024 yılı için yeni Pazar hedefleriniz ve yatırımlarınız nelerdir?

Her yıl aslında beklediğimizden daha da iyi geçiyor. Sadece yurt içi pazarı değil, yurt dışı pazarı da çok hareketli. Bu da bilincin artmasından ve fosil yakıtlar ile ilgili problemlerden kaynaklanıyor. Rusya-Ukrayna krizinden dolayı, Avrupa’da oluşan doğalgaz sıkıntısı da bu hareketlenmeyi tetikledi. Avrupa şu an ısı pompaları ile ilgili yasalar çıkartıyor. 2024 yılında sadece Almanya’da satılması düşünülen ısı pompası adedi 1.200.000 adet.

ALDEA olarak Avrupa pazarına daha iyi hizmet vermek için Frankfurt’ta bir depo açtık. Avrupa’daki bayi yapılandırılmasına Almanya’dan başlamış bulunuyoruz.

Sektöre yenilikler katmaya devam edeceğiz. İlk yıllarda otellerde kullanma sıcak suyu eldesi için ısı pompası uygulamasında öncü olan firmamız, tavuk çiftlikleri ve seraların ısıtılması ve dahi soğutulması için de uygulamaları faaliyete geçirmiş bulunmaktadır. Artan referanslar ile birlikte 2024 yılında tavuk çiftliklerini de fosil yakıtlardan kurtarmış olacağız.

8- Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?

Biz işimizi severek yapıyoruz. Yaptığımız iş dünya ekolojik dengesinden tutun da ülkemizin fosil yakıtlara ödediği bedellere varıncaya kadar birçok fayda içeriyor.
Bu da bizi ziyadesi ile mutlu ediyor.

Daha temiz bir dünya için bu çok önemli.
Artan fosil yakıt fiyatları baz alındığında ısı pompası ve sistemlerinin her geçen gün sayısının arttığını görmek işimize olan sevgimizi her geçen gün arttırıyor.
Son olarak Havuz&Sauna Dergisi ekibine firmamız adına teşekkür ediyorum.